Smurtas artimoje aplinkoje
Įpusėjus vasarai, padaugėjo pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje, kai kurie iš jų baigėsi skaudžiomis netektimis. Žiniasklaidoje paplitus informacijai, žmonės pradėjo komentuoti, kodėl taip nutinka, iš pažiūros, normaliose, stabiliose šeimose. Internete pasipylė begalę komentarų – kaltas karštis, alkoholis. Tačiau daugiausiai dėmesio skirta psichikos negaliai – juk tokį nusikaltimą galėtų atlikti tik “psichikos ligonis”, ar ne?
Yra atvejų, kai psichikos liga sergantys asmenys smurtauja prieš savo partnerius. Caman ir kolegų (2022) tyrimo rezultatai nurodo, jog tik nedidelė dalis asmenų, kurie nužudė savo partnerę, turi psichikos sutrikimų. Tačiau taip pat yra daug asmenų, kurie turi psichikos sutrikimų ir kuria sveikus ir pagarba grįstus santykius. Jei partneris iš tiesų serga psichikos liga ir smurtauja, svarbu nepamiršti, kad psichikos ligą ir smurtinį elgesį smurtaujantis partneris turi spręsti atskirai. Smurtas – tai pasirinkimas, kurį kažkas daro siekdamas išlaikyti galią ir kontrolę partnerio atžvilgiu. Jei partneris smurtauja, nepriklausomai nuo to, ar jis serga psichikos liga, ar ne, jis neturi teisės taip elgtis.
Patyrus ar pastebėjus smurtą, susisiekite 112 arba policijos informacijos telefono numeriu 8 700 60000, kur gausite informaciją apie Jūsų ar artimojo gyvenamosios vietos specializuotos pagalbos centro kontaktus.
Šaltiniai:
- Caman, S., Sturup, J., & Howner, K. (2022). Mental disorders and intimate partner femicide: Clinical characteristics in perpetrators of intimate partner femicide and Male-to-Male homicide. Frontiers in Psychiatry, 13. https://doi.org/10.3389/fpsyt.2022.844807;
- Caroppo, E., Sapienza, M., Mazza, M., Sannella, A., Cecchi, R., Marano, G., Kondo, T., Calabrese, C., & De Lellis, P. (2024). Unveiling the Dark Nexus: A systematic review on the interplay of mental health, substance abuse, and socio-cultural factors in femicide. Legal Medicine, 67, 102334. https://doi.org/10.1016/j.legalmed.2023.102334