Naujienos

Sienos, kurias statome tylėdami

  • 2025-06-02
  • Elena Ingrida Baublytė
Sienos, kurias statome tylėdami - Lygiosios.lt

Gegužės 17 d. organizavome renginį “Sienos, kurias statome tylėdami”, skirtą paminėti mėnesiui prieš seksualinę prievartą. Siekėme didinti informuotumą apie seksualinį priekabiavimą, smurtą ir tylos kultūrą bei žalingas jos pasekmes – nepamiršome pakalbėti ir apie prevenciją, saugumą viešose vietose bei būtinybę reaguoti tiek asmeniniame, tiek instituciniame lygmenyje. 

Dėkojame renginyje dalyvavusioms organizacijoms – “Stebėk teises”, “Ribologija”, “Pasišnekam”, taip pat jų atstovėms už įtin reikalingus ir svarbius pristatymus:

Greta Kin – pabrėžė, kad objektifikavimas prisideda, normalizuoja ir net skatina seksualinį smurtą. Pranešimo metu buvo galima išgirsti apie tai, kaip kiekvienas gali prisidėti prie prevencijos ir imtis veiksmų.

Rusnė Kirtiklytė – kalbėjo išprievartavimo narkotikus, jų keliamą pavojų sveikatai ir kūno autonomijai. Taip pat aptarė įvairius būdus ir praktikass, kurias naudoja asmenys, siekiantys pasinaudoti aukomis.

Ieva Molytė – pasakojo apie lytiškai plintančias infekcijas, priešekspozicinę ŽIV prevenciją ir pagalbos galimybes

Taip pat mūsų narė Ūla Kietavičiūtė pristatė pranešimą apie moterų objektifikaciją, prievartos kultūros piramidę (padedančią paaiškinti kas yra kas yra ir nuo ko prasideda prievartos kultūra) bei dirbtinio intelekto grėsmę.

Labai džiaugiamės pagaliau ir Vilniuje įvykusiu Anelės Jablonskytės savigynos workshop’u – jo metu dalyvės dalinosi lūkesčiais, patirtimis bei savo buvimu kūrė saugią, draugišką ir prasmingą aplinką. Didelis ačiū Anelei!

Nepamirštame ir dėkojame  Plur.lt, prie kurio stendo dalyviai galėjo sužinoti daugiau apie narkotikų testavimą ir saugą.

Seksualinis priekabiavimas, smurtas ir tyla

Smurtas ir priekabiavimas lyties pagrindu – plačiai paplitusi problema, su kuria susiduria daugelis žmonių. Dažnai šie įvykiai lieka nepastebėti arba nuvertinami, o nukentėjusios (-ieji) dažnai bijo kalbėti apie savo patirtis ir jaučiasi nesaugiai. Tyrimai rodo, kad tik apie 20 % seksualinę prievartą patyrusių asmenų kreipiasi pagalbos, o net 80 % apie tai nepraneša nei teisėsaugai, nei medicinos įstaigoms. Beveik pusė jų apie tai nepasako net artimiausiems žmonėms. 2023 m. Lietuvoje buvo užregistruoti 396 nusikaltimai, susiję su seksualinio apsisprendimo laisvės ir neliečiamumo pažeidimais. Pranešta apie 82 seksualinės prievartos atvejus – tai 40 % daugiau nei 2022 m. Išžaginimų skaičius taip pat augo – nuo 83 atvejų 2022 m. iki 99 per pirmuosius dešimt 2023 m. mėnesių. Vilniaus universiteto tyrimas atskleidė, kad 14,4 % respondentų Lietuvoje teigė patyrę išžaginimą, o net 48,2 % – kitokios formos seksualinę prievartą. Toks nutylėjimas prisideda prie smurto ir priekabiavimo normalizavimo, todėl šios problemos lieka neišspręstos. Tai turi ilgalaikį neigiamą poveikį visuomenei, nes žmonės praranda pasitikėjimą vieni kitais ir valstybinėmis bei visuomeninėmis institucijomis, kurios teikia pagalbą nukentėjusiosioms (-siesiems). Be to, tai mažina bendrą saugumo jausmą ir kuria nesaugų socialinį klimatą. Todėl itin svarbu ne tik spręsti smurto ir priekabiavimo lyties pagrindu atvejus, bet ir skatinti atvirą diskusiją bei imtis konkrečių veiksmų, siekiant sukurti visuomenę, kurioje kiekvienas žmogus jaustųsi saugus ir gerbiamas.

Kaip prisidėti prie teigiamo pokyčio?

  • Didinti savo ir artimųjų sąmoningumą apie seksualinį priekabiavimą ir smurtą – neslėpti ir nenuvertinti šios problemos, kalbėti apie ją.
  • Mokytis atpažinti smurto apraiškas, objektifikaciją ir tinkamai reaguoti į pavojingas situacijas bei skatinti pokytį bendruomenėje – netoleruoti smurto ir priekabiavimo, netylėti apie tai.
  • Reikšti palaikymą nukentėjusiems nuo seksualinio priekabiavimo ar smurto – išklausyti juos be kaltinimų ar abejonių, pasiūlyti pagalbą.
  • Žymėti nesaugias vietas SafeCityApp programėlėje ir taip prisidėti prie viešojo diskurso apie saugumą mieste plėtros ir probleminių vietų/problemų identifikavimo.
  • Dalyvauti ir remti iniciatyvas – jungtis prie socialinių kampanijų, renginių, peticijų, skirti lėšų ar savanoriauti nevyriausybinėse organizacijose, kurios pasisako už žmogaus teises, lyčių lygybę ir smurto prevenciją.

Dar kartą širdingai dėkojame visiems prisidėjusiems prie šio renginio – organizacijoms “Stebėk teises”, “Ribologija”, “Pasišnekam”, stendui “Plur.lt”, Muay Thai trenerei Anelei Jablonskytei bei remėjams “Pergalė”, “SOLIDU” ir “GentleDay”.