Apie priekabiavimą gatvėse
Balandžio 14-20d. vyksta Tarptautinė kovos su priekabiavimu gatvėse savaitė. Tai yra pasaulinė iniciatyva, kuria siekiama didinti informuotumą ir skatinti diskusiją apie plačiai paplitusią priekabiavimo viešose vietose problemą.
Kas yra priekabiavimas?
Priekabiavimas gatvėje apima įvairius žalingus veiksmus, pavyzdžiui, šaipymąsi, šūkavimą ir švilpimą, seksistinius komentarus, vulgarius gestus ir panašiai, kuomet veiksmas atliekamas viešoje vietoje. Nuo priekabiavimo viešose vietose kenčia ne tik moterys, bet ir vyrai bei nebinarinės lyties asmenys. Priekabiavimą didžiają daugumą atvėjų atlieka vyrai.
Kas yra “Catcalling”?
Dažnai socialinėse medijose minimas reiškinys verčiant pažodžiui iš anglų kalbos reiškia: cat- katė, calling- šaukimas. “Catcalling”– yra priekabiavimas gatvėje, kuomet šaukiama, švilpiama, kaukiama, siekiama gauti moters dėmesį kviečiant kaip katę ar sakomi objektifikuojantys, seksualinio pobūdžio komentarai.
Pavyzdžiai: „Gražuole, kuo tu vardu?“, „Ei, katinėli, kur eini?“, “Kokios seksualios kojos”
Nors dėl internalizuoto seksizmo tokie komentarai iš pradžių gali atrodyti lyg komplimentai, Catcalling’as yra smurtas, aukos menkinimas ir jėgos demonstravimas.
Atlikus apklausas nustatyta, kad apie 80 % moterų ir 43% vyrų yra patyrę priekabiavimą gatvėje. Nepaisant to, dažnais atvejais apie priekabiavimą nėra pranešama. Organizacija Mano Teisės pabrėžia, jog trūksta patikimos statistikos apie seksualinį priekabiavimą Lietuvoje. O statistikos apie priekabiavimą viešoje vietoje nėra išvis!
Įrodyta, jog priekabiavimas viešose erdvėse ne tik yra nemalonus, erzina, bet ir kenkia psichologiškai. Tai gali sukelti depresiją ar padidėjusį nerimą kartu su kitais sunkiais sutrikimais.
Kaip reikia elgtis, susidūrus su priekabiavimu gatvėje?
- Stenkitės nesileisti į pokalbį su priekabiautoju ir kuo greičiau pasišalinti.
- Jei manote, kad geriau atsakyti, kalbėkite ramiai, bet aiškiai ir tvirtai, kad nenorite susipažinti ar jums nepatinka dėmesys.
- Jei priekabiautojas seka paskui jus ir nepalieka ramybėje, eikite į artimiausią viešą vietą ir paprašykite pagalbos
- Paskambinkite artimam žmogui, praneškite apie problemą, girdint priekabiaujančiam asmeniui, o jam parodykite, kad kalbate rimtai, o ne “flirtuojate”. Galima užpuolikui įvardinti, jog tai, kuo jis užsiima yra priekabiavimas ir tai yra rimtas nusikaltimas.
Kaip elgtis po įvykio:
- Kreiptis pagalbos numeriu 8 700 55516 (Specializuotos Kompleksinės Pagalbos Centras
- Pranešti policijai
- Užpildyti anoniminį pranešimą Safecity platformoje (“Safecity” išmanioje programėleje anglų k./ Safecity tinklalapyje anglų k. (https://webapp.safecity.in) / Lietuvių k. Pranešimo formą: https://forms.fillout.com/t/4VuicGKvyRus)
Siekdamos kovoti su seksualiniu priekabiavimu:
– Sukūrėme platformą, kuri suteikia galimybę anonimiškai dalintis “catcalling” atvejais.
– Sukūrėme pranešimo formą, skirtą pranešti apie seksualinį priekabiavimą bei smurto atvėjus lietuvių kalba. Surinkti anoniminiai duomenys bus perkelti į Safecity duomenų bazę.
Šia iniciatyva siekiame:
- Pavaizduoti, kaip plačiai paplitusi yra ši problema ir kaip neigiamai ji veikia daugelio žmonių gyvenimus.
- Anoniminis duomenų rinkimas suteikia mums progą sudaryti bendrą vaizdą apie priekabiavimo tendencijas Lietuvoje bei padėti inicijuoti teigiamus pokyčius. Didesnis informuotumas gali paskatinti empatiją ir veiksmus, galinčius padėti mums spręsti šią problemą!
Kiekvieno iš jūsų dalyvavimas prisideda prie labai rimtos problemos sprendimo!
Šaltiniai:
- Haparimwi, C. (2016, September 7). Street harassment isn’t just annoying, it’s psychologically damaging. HuffPost. https://www.huffpost.com/entry/street-harassment-isnt-just-annoying-its-psychologically_b_57cf0248e4b0273330aae785
- Mano Teisės. (2018, March 5). Priekabiavimas – rimtas Konstitucijos pažeidimas. https://manoteises.lt/straipsnis/priekabiavimas-rimtas-konstitucijos-pazeidimas/
- Chatterjee, R. (2018, February 22). A new survey finds 81 percent of women have experienced sexual harassment. NPR. https://www.npr.org/sections/thetwo-way/2018/02/21/587671849/a-new-survey-finds-eighty-percent-of-women-have-experienced-sexual-harassment
- Mano Teisės. (2021, September 7). Pirmasis tyrimas apie seksualinį priekabiavimą Lietuvoje: visuomenė smerkia priekabiavimą, bet kaltę permeta aukoms. https://manoteises.lt/straipsnis/pirmasis-tyrimas-apie-seksualini-priekabiavima-lietuvoje-visuomene-smerkia-priekabiavima-bet-kalte-permeta-aukoms/
- Lietuvos Aukščiausiasis Teismas. (2013). Seksualinis priekabiavimas – tema, kuria reikia pradėti kalbėti. In Seksualinis Priekabiavimas – Diskriminacija Dėl Lyties. https://manoteises.lt/wp-content/uploads/2014/08/Profsajungu_gidas_Nr07-2013-lapkritis.pdf
- Kauno Apskrities Moterų Krizių Centras. (2021, April 27). Tai ne komplimentas. https://www.kamkc.lt/naujienos/tai-ne-komplimentas-162
- Sniego Pilys. (n.d.). Kas yra catcalling? Sniegopilys.lt. https://www.sniegopilys.lt/klausiate-atsakome/kas-yra-catcalling