Naujienos

Lygaus darbo užmokesčio diena

  • 2024-09-23
  • Ūla Kietavičiūtė
Lygaus darbo užmokesčio diena

Lygaus darbo užmokesčio diena – simbolinės reikšmės diena, kurią Europos Komisija kasmet mini, siekdama didinti informuotumą tai, kad moterys Europoje vis dar vidutiniškai uždirba mažiau nei jų kolegos vyrai. Ši diena keičiasi, atsižvelgiant į naujausią ES vyrų ir moterų darbo užmokesčio skirtumo skaičių. 

Vienodo darbo užmokesčio dienų kalendorius apima moterų darbo užmokesčio skerspjūvį, įskaitant tas, kurios dirba ne visą darbo dieną arba sezoninį darbą, tam, kad pateiktų kuo tikslesnį vaizdą apie tai, kaip moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumas veikia įvairias bendruomenes. 

2022 metų Vasarį atnaujintais duomenimis:

  • Azijos amerikiečių moterys, dirbančios visą darbo dieną, ištisus metus, gauna 99 centus, o visoms uždirbančioms (įskaitant ne visą darbo dieną ir sezonines) mokama 89 centus už kiekvieną dolerį, sumokėtą ne ispanų kilmės baltiesiems vyrams.
  • Baltaodėms moterims, dirbančioms visą darbo dieną, ištisus metus, mokama 80 centų, o visiems uždirbantiems (įskaitant ne visą darbo dieną ir sezoninius) mokami 74 centai už kiekvieną dolerį, sumokėtą ne ispanų kilmės baltiesiems vyrams.
  • Mamoms, dirbančioms visą darbo dieną, ištisus metus, mokamas 71 centas, o visiems uždirbantiems tėčiams (įskaitant ne visą darbo dieną ir sezoninius) mokami 63 centai už kiekvieną dolerį, sumokėtą.
  • Afroamerikietėms moterims, dirbančioms visą darbo dieną, ištisus metus, moka 69 centus, o visiems uždirbantiems (įskaitant ne visą darbo dieną ir sezoninius) mokami 66 centai už kiekvieną dolerį, sumokėtą ne ispanų kilmės baltiesiems vyrams.
  • Vietinės Havajų ir Ramiojo vandenyno salų (NHPI) moterys, dirbančios visą darbo dieną, ištisus metus, gauna 66 centus, o visoms uždirbančioms (įskaitant ne visą darbo dieną ir sezonines) mokama 60 centų už kiekvieną dolerį, sumokėtą ne ispanų kilmės baltiesiems vyrams.
  • Vietinės moterys, dirbančios visą darbo dieną, ištisus metus, gauna 59 centus, o visoms uždirbančioms (įskaitant ne visą darbo dieną ir sezoninius) mokami 55 centai už kiekvieną dolerį, sumokėtą ne ispanų kilmės baltiesiems vyrams.
  • Visus metus dirbančios Lotynų amerikos moterys gauna 57 centus, o visiems uždirbantiems (įskaitant ne visą darbo dieną ir sezoninius) mokami 52 centai už kiekvieną dolerį, sumokėtą ne ispanų kilmės baltiesiems vyrams.
  • LGBTQIA+ žmonės*: JAV surašymo biuras šiuo metu nerenka reikiamos informacijos, kad galėtų pateikti konkretų duomenis. AAUW remia duomenų apie LGBTQIA+ bendruomenes rinkimo tobulinimą per Amerikos bendruomenės tyrimą.
  • Neįgalioms dirbančioms moterims (įskaitant sezonines ir ne visą darbo dieną dirbančias moteris) mokama vidutiniškai 50 centų už kiekvieną dolerį, sumokėtą neįgaliems vyrams, ir 72 centus už kiekvieną dolerį, sumokėtą neįgaliems vyrams.

Sources: U.S. Census Bureau. (2023). 2022 Current Population Survey (CPS) Annual Social and Economic Supplement Tables for Personal Income and the American Community Survey 5-Year Data (2009-2022)

12 ES šalių – Austrija, Belgija, Kipras, Čekija, Vokietija, Estija, Prancūzija, Nyderlandai, Slovakija, Portugalija, Ispanija ir Švedija organizavo ir organizuoja vienodo darbo užmokesčio dieną pagal atitinkamą darbo užmokesčio skirtumą savo šalyje. Siekiant parodyti vyrų ir moterų neigiamą darbo užmokesčio skirtumą ir jo poveikį, rengiamos įvairios didelio informuotumo veiklos: profesinių sąjungų akcijos, vieši debatai, seminarai ir spaudos konferencijos. 

Visuose regionuose moterys gauna mažesnį atlyginimą nei vyrai, o moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumas visame pasaulyje siekia apie 20%. Lyčių lygybė ir moterų bei mergaičių įgalinimas ir toliau išlieka vienas iš sunkiausių uždavinių, kuris yra ribojamas stabdymo dėl išliekančių istorinių ir struktūrinių nelygių moterų ir vyrų galios santykių. Pažanga mažinant šį skirtumą visada buvo lėta. Nors vienodas vyrų ir moterų darbo užmokestis buvo remiamas plačiai, tačiau iki dabar praktiškai jį pritaikyti yra sunku. 

Darnaus vystymosi tikslai (angl. Sustainable Development Goals (SDG’s) – tai 17 pasaulinių tikslų rinkinys. Jis taip pat žinomas, kaip pasaulinių tikslų rinkinys, apimantis 169 dalis, kurias visos Jungtinių Tautų valstybės siekia įgyvendinti iki 2030 metų. SDG’s atsižvelgia ir į būtinybę pasiekti lyčių lygybę ir suteikti visoms moterims ir merginoms daugiau galios įvairiose gyvenimo sferose. Be to SDG’s skatina tinkamas darbo sąlygas, siekiant visiško ir produktyvaus užimtumo ir vienodo darbo užmokesčio už vienodos vertės darbą visoms lytims, amžiaus kategorijoms ir tiek fizinę, tiek psichinę negalią turintiems asmenims.

Vienodo darbo užmokesčio pasiekimas yra labai svarbus žmogaus teisių ir lyčių lygybės etapas. Tam reikia visų pasaulio bendruomenių pastangų, todėl Jungtinės Tautos, įskaitant Jungtinių Tautų moteris ir Tarptautinę darbo organizaciją (TDO), kviečia valstybes ir pilietinę visuomenę, moterų ir bendruomenių organizacijas bei feministines grupes, taip pat institucijas, įmones, darbuotojų ir darbdavių organizacijas skatinti vienodą darbo užmokestį ir moterų, mergaičių didesnių galių suteikimą ekonominėje sferoje. 

Šaltiniai:

  1. https://www.aauw.org/resources/article/equal-pay-day-calendar;
  2. https://wasserdreinull.de/en/blog/sustainable-development-goals/?gad_source=1&gclid=CjwKCAjw0aS3BhA3EiwAKaD2Zek2qGiqi9Jjl6uyam72E4xzIdUq2YTeEAc2lm-DcO-skXQTl6nKBBoCqMEQAvD_BwE;
  3. https://www.un.org/en/observances/equal-pay-day.