Apklausos rezultatai: kaip moterys jaučiasi Lietuvoje?
Tarptautinės moterų solidarumo dienos proga, kovo 8-10 dienomis vykdėme interaktyvią apklausą. Moterys galėjo anonimiškai atsakyti į tris klausimus. Apklausos tikslas buvo įžiebti diskusijas apie moters poziciją mūsų visuomenėje. Surinktų atsakymų dėka, galime apibendrinti, kokiomis įžvalgomis dalinosi moterys bei kokie panašūs išgyvenimai jas sieja.
Laisvė rinktis…
Kiek laisvės turime savo pasirinkime, kaip apsirengti?
Toks klausimas kai kuriems galėtų pasirodyti lengvas, 27% dalyvių atsakė, jog jaučiasi visiškai laisvai ir rengiasi, ką nori. Dėja, daugiau nei pusė (55%) atsakiusių teigia, jog turi skirti laiko apsvarstyti, kaip dera apsirengti. Kuomet 18% atsakė, jog nesijaučia pakankamai saugiai, jog galėtų laisvai rinktis savo aprangą.
Jaustis saugiai – privilegija
Saugumo moterims trūksta ne tik priimant sprendimus dėl išvaizdos. Dalyvių paprašėme užbaigti sakinį: Nesaugiausia jaučiuosi… Sulaukėme daug skirtingų atsakymų, tačiau nemažai atsakymų papildo vieni kitus bei matome bendrą vaizdą:
- Nesaugiausios vietos: darbas, viešasis transportas, baras, kelias namo.
- Nesaugiausias laikas: naktis, vakaras, sutema.
- Daug baimės sukelia: situacijos, kai reikia praeiti vyrų grupes, o ypač daug baimės kelia galimybė sulaukti komentarų ar būti užpultai; dirbant baruose, o ypač, kuomet susirenka daug išgėrusių vyrų; leidžiant laiką bare, kai nėra apsauginių ar vyrai priekabiauja.
Išvada: vietos, kurių neįmanoma išvengti (darbas, viešasis transportas, kelias namo) kelia nepaprastai daug baimės didžiąjai daliai atsakiusiųjų. Moterys taip pat jaučiasi ypatingai nesaugiai sutemus bei nuolat jaudinasi dėl galimybės patirti priekabiavimą, smurtą ne tik susibūrimo vietose, bet ir viešose vietose.
Ar feminizmas yra nebereikalingas, nes Lietuvos Konstitucija apsaugoja ir užtikrina lygią bei moterims saugią visuomenę? Pagal surinktus duomenis, atsakymas yra NE.
Moterų judėjimas vis dar yra aktualus Lietuvoje, nes:
- Jaučiama diskriminacija darbe, moterys vis dar uždirba mažiau nei kolegos vyrai, užimantys tą pačią poziciją.
- Jaučiama diskriminacija lyties pagrindu darbinantis (dėl galimybės, jog moteris norės pradėti kurti šeimą)
- Egzistuoja ryški nelygybė tam tikruose, vyrų dominuojamuose sektoriuose. Tuose sektoriuose, moterys nėra pakankamai įtraukiamos į sprendimų priemimo procesus.
- Tos pačios lyties santuoka vis dar yra nelegali!
- Moterys nesijaučia išgirstos, jų gebėjimai ir pasiekimai nėra pakankamai įvertinami, jų nuomonės menkinamos bei vis dar normalizuojamas kreipinys “mergaitė” į suaugusią moterį.
- Jaučiamas nuolatinis saugumo jausmo trūkumas.
Moterys Lietuvoje turi visas teises, bet… vis tiek jaučia NELYGYBĘ!
Kaip galiu prisidėti prie moterų judėjimo?
Tikimės, jog šie duomenys privertė susimąstyti. Jei nori prisidėti prie Lietuvos, lygios visiems, kūrimo, turime keletą patarimų, kaip gali prisidėti prie moterų judėjimo:
- Atsisiųsk ir naudokis Safecity programėle, kurioje gali pranešti apie smurtą ar priekabiavimą lyties pagrindu.
- Domėkis ir diskutuok apie socialines problemas, kurias patiria moterys bei kitos marginalizuotos žmonių grupės. Pagarbiai išklausyk ir stenkis suprasti, kaip vyrų bei moterų pozicijos skiriasi visuomenėje.
- Dalinkitės naujienomis ir kita informacija su savo artimaisiais apie nelygybę Lietuvoje bei pasaulyje.
- Jei pastebite diskriminaciją, pasisakykite apie tai, jei galite, imkitės atitinkamų veiksmų (kreipkitės pagalbos į valstybines institucijas, dalinkitės savo istorija) ir padėkite tiems, su kuriais elgiamasi neteisingai.
Greitu metu mūsų tinklalapyje rasite daugiau šaltinių, padedančių domėtis bei geriau suprasti diskriminacijos, lyčių nelygybės bei moterų teisių problemas.