Naujienos

Apklausos rezultatai: kaip moterys (ir ne tik) jaučiasi Lietuvoje

  • 2024-09-06
  • Ieva Sipavičiūtė
Apklausos rezultatai: kaip moterys (ir ne tik) jaučiasi Lietuvoje

Apklausiant AUDRA festivalio dalyves/-ius, 4 sutiko, jog lyčių lygybė jau yra pasiekta. Tačiau didžioji dauguma (36) nesutiko su šiuo teiginiu ir mano, jog lyčių lygybė dar nėra pasiekta. 

Remiantis Europos Sąjungos lyčių lygybės indeksu galima pastebėti, jog iš galimų 100 balų, Lietuvos lyčių lygybės indeksas yra 64,1. Tai reiškia, jog lyčių lygybė dar NĖRA pasiekta. 

Kai renkuosi ką apsirengti…

Dauguma apklaustųjų (18) svarsto apie savo aprangą, 13 įvardija, jog rengiasi ką nori ir tik vienas asmuo mini, jog nesijaučia saugiai rengtis ką nori. Šie rezultatai iš vienos pusės sutinka su tuo, ką pastebėjomeapklausus moteris kovo 8 dieną, kadangi šio renginio metu daugiau nei pusė (56%) atsakiusių teigė jog turi skirti laiko apsvarstyti, kaip dera apsirengti. Tačiau kovo 8 dienos apklausoje net 18% atsakė, jog nesijaučia pakankamai saugiai, jog galėtų laisvai rinktis savo aprangą. Svarbu paminėti, jog AUDRA festivalio apklausoje kvietėme sudalyvauti ne tik moteris. 

Nesaugiausiai jaučiuosi… 

Atsakymuose į klausimą apie tai, kur nesaugiai jaučiasi, išryškėjo dvi temos: 10 moterų atsakė, jog nesaugiausiai jaučiasi naktį ar vėlai vakare, kai tenka vienai kažkur keliauti. Kitos 9 moterys atsakė, jog nesaugiausiai jaučiasi tarp vyrų.

Kaip manote, kas Lietuvoje turėtų keistis, jog moterys jaustųsi saugesnes? 

Dalyvių nuomone, daugiausiai dėmesio reiktų skirti žmonių, ypač vyrų edukavimui apie lyčių lygybę ir moterų nesaugumo priežastis. Keisdami požiūrį į lyčių normas galime užtikrinti, jog moterys jausis saugesnes. Taip pat, dalyviai teigia, jog svarbu keisti įstatymus, griežtinti baudas priekabiavimo atvejais bei ratifikuoti Stambulo konvenciją. 

Taip pat reikia pokyčių miestų infrastruktūroje: geriau apšviesti gatves, daugiau kamerų viešose vietose, jog moterys galėtų jaustis saugesnes. 

Aš Lietuvoje turiu visas teises, bet… 

Moterys įvardijo, jog nors turi visas teisės – vyrai turi daugiau galimybių ir privilegijų, o moterys dažnai lieka nuvertintos. Taip pat moterys jaučiasi nesaugios ir neišgirstos ir už turimas teises, jos turi vis tiek kovoti

Daugumos dalyvių susidūrimai su lyčių nelygybe susiję su darbo aplinka ir jog vyrai,

nepriklausomai nuo profesijos, vis tiek yra įvertinami labiau nei moterys. Su tuo susiduria ir mokinės, kurios mini, jog lyčių nelygybę patiria mokykloje ypač ir mokytojų, kurie berniukams skiria daugiau dėmesio. 

Išvada: 

Nors rezultatai skiriasi nuo kovo  8 dienos apklausos, jie vis tiek nedžiugina. Dauguma moterų jaučia diskriminaciją dėl lyties bei su ja susiduria įvairiausiose gyvenimo sferose: darbe, mieste, mokykloje ir begalę kitų vietų. Tai rodo, jog turime toliau kalbėti apie lyčių nelygybę ir spręsti esančias problemas.