Seksualinis išsilaisvinimas
Nors daugelis autorių sutinka, jog seksualinė revoliucija prasidėjo apie 1960-1970 m., tačiau yra ir teigiančių, jog judėjimas prasidėjo jau šiek tiek anksčiau apie 1940-1950 m. A. Petigny teigia, jog po 15 metų karo ir Didžiosios depresijos amerikiečiai norėjo mėgautis gyvenimu ir dėl to pasikeitė nusistovėjusios stigmos, tai rodo padaugėjusių vienišų mamų kiekis.
1960-1980 m. Šiaurės Europos šalyse prasidėjo seksualinio išsilaisvinimo judėjimas, kuris buvo vadinamas seksualine revoliucija. Ši kova buvo už seksualinį gyvenimą, kuris nebūtų tik reprodukcinis ir būtų atsietas nuo santuokos. Pagrindinė šios revoliucijos siekiamybė optimistiškesnė ir pozityvesnė lytiškumo samprata, pagrįsta jo kaip pasitenkinimo šaltinio pripažinimu.
Tuo metu socialinės, medicininės, teisinės, ideologinės, religinės ir estetinės sistemas sudarė seksualinį represiją. Buvo siekiama apriboti seksualinį gyvenimą iki reprodukcinio ir santuokinio. Taikstymasis buvo laikomas paklusimo autoritarinėms ideologijoms pagrindu. Taigi seksualinė revoliucija rėmėsi nuostata, kad kova už seksualinį išsilaisvinimą yra galingas politinis socialinės emancipacijos svertas. Ji siekė panaikinti arba suformuluoti įstatymus ir reglamentus, skleisti liberalesnį požiūrį.
Viso to viduryje sklido feminizmo idėjos, jog moterys tiek pat kiek vyrai gali mėgautis seksu. Moterys taip pat turi savitų norų ir turėtų turi turėti tam laisvę. Čia kilo debatai tarp konservatorių, kuriems tai atrodė kaip „pasileidimas“ ir feministų, kuriems tai – seksualumo įgalinimas (angl. sexual empowerment). Kaip vienas pagrindinių veiksnių tapo – kontracepcija. Ji leido moterims atskirti seksą kaip malonumą ir reprodukcinį aktą. Tačiau net ir stigmos nebesugebėjo išlaikyti besikeičiančio pasaulio. Vis labiau ir labiau buvo pradedama populiarinti „vienišių“ gyvenimas ir šventimas bei didžiavimasis savo seksualumo atradimo.
Dėl seksualinės revoliucijos XX a. septintajame dešimtmetyje daugumoje Europos šalių buvo sudarytos sąlygos abortams, naudotis kontracepcija ir skyryboms. Sumažėjo stigma dėl lytinių santykių ne santuokoje ar reprodukciniais tikslais. Taip pat tos pačios lyties asmenų santuokos buvo pripažintos kai kuriose Europos šalyse, pavyzdžiui, Nyderlanduose.
Serialas „Seksas ir miestas“ laikomas kontraversišku, tačiau veikėją Samantą galime pavadinti seksualinės revoliucijos sektinu pavyzdžiu. Kitos veikėjos – Kerė, Šarlotė ir Miranda – kurios šio serialo eigoje taip pat susiduria su įvairiomis seksualinėmis situacijomis neprilygsta Samantos įsitikinimams. Šios žvelgdavo į seksą kaip vyro patenkinimą, o tuo tarpu Samanta pirmenybę visada teikdavo savo patenkinimui. Ši veikėja įkūnydavo seksualinį pozityvumą (angl. sex positivity) ir užtikrintumą priimti savo seksualinį identitetą, nors dažnai seriale buvo gėdinama dėl to.
Nors seksualinis išsilaisvinimas yra laisvė lytiškumui, tai yra ne tik susiję su buvimu seksualiai aktyviu, o atvirkščiai, laisvė įgyvendinti lytiškumą. Seriale „Nekaltoji Džeinė“ („Jane the Virgin“, 2014) pagrindinė veikėja Džeinė nesimyli. Šį sprendimą kiti veikėjai gerbia.
Taip pat šiame seriale rodoma vyresnio amžiaus, Džeinės močiutės – Albos lytiškumas. Serialo pradžioje ji turėjo gana konservatyvų požiūrį, jog moteris privalo susilaikyti nuo mylėjimosi iki vestuvių, tačiau serialo pabaigoje Alba pakeičia požiūrį į lytiškumą ir masturbuojasi savo malonumui. Serialuose arba filmuose matyti vyresnio žmogaus lytiškumą yra gana reta, tačiau – reikalinga.
Tačiau visapusiškas jaunimo, vyresnių žmonių, žmonių su negalia, homoseksualų, transseksualų ir interseksualių žmonių seksualinis išsilaisvinimas nėra pasiektas. Daugelyje Europos šalių abortai nėra legalūs arba sunkiai prieinami. Kai kuriose pasaulio šalyse homoseksualūs ar nesantuokiniai santykiai yra draudžiami.
ŠALTINIAI:
- Giami A. (2020). Sexual liberation and sexual revolutions. https://ehne.fr/en/node/14140
- Keen C. (2005). Silent” Sexual Revolution Began In 1940’s and ’50s. https://www.research.ufl.edu/publications/explore/v10n1/extract4.html
- American Experience. The Pill and the Sexual Revolution. https://www.pbs.org/wgbh/americanexperience/features/pill-and-sexual-revolution/