Naujienos

Moterų archetipai vyrų režisuotuose filmuose

  • 2024-02-23
  • Ugnė Frejutė
Moterų archetipai vyrų režisuotuose filmuose

Pasak autorės ir kino kritikės Alicijos Malones (Alicia Malone), moterys JAV nuo XX a. paskutiniojo dešimtmečio iki XX a. trečiojo dešimtmečio pradžios buvo labai įsiliejusios į kino kūrimą. Kai buvo pradėti kurti „kalbantys paveikslėliai“, filmų industrija tapo labiau orientuota į verslą. Moteris pamažu buvo išstumiamos iš aukštų pareigų ir didesnės kūrybinės galios filmavimo aikštelėje. Nūdienai ši tendencija vis dar yra išlikusi.

Moteris daugelyje filmų ir ypač, kuriuos režisavo vyrai, yra pateikiama seksistiskai ir stereotipiškai. Moteris retai yra pagrindinė veikėja, net ir būdama ja reprezentuoja tik grožį ir seksualumą. Dažniausiai, moteris filmuose pateikiama kaip romantinius santykius turinti su pagrindiniu veikėju, užimanti nerūpestingos ir veržlios amplua ir žinoma, moteris, kurią reikia išgelbėti.

Šių laikų režisierė Lexi Alexander pateikia seksizmo išgyvenimus kino industrijoje „Kažkada man pasakė, jog norėtume, kad režisuotumėte filmą, bet anonimiškai viena iš vyrų filmų žvaigždžių atsisakė, kad filmą režisuotų moteris. Sandy Powell, kuri yra kostiumų dizainerė, pastebi, jog yra daug filmų sukurtų vyresniems nei 40 metų vyrams ir labai nedaug moterims. Taigi moteris daugiau susiduria tiek su seksizmu, tiek su agizmu.

Pagal Celluloid Ceiling ataskaita 2022 m. moterys sudarė 24 % režisierių, rašytojų, prodiuserių, redaktorių ir operatorių, dirbančių su 250 pelningiausių filmų. Vyrų dominuojama kino pramonė siūlo pažvelgti į moterį iš patriarchalinės pusės. Moterys – antraeilės, susietos su tradiciniais žmonų, meilužių, motinų vaidmenimis.

Filme „Transformeriai“ Megan Fox atliko Mikaelos vaidmenį, t.y. pagrindinio veikėjo Semo romantinį partnerį. Šį filmą režisavo Michael Bay. Svarbu paminėti, jog kai aktorė pirmą kartą dalyvavo atrankoje režisierius liepė jai plauti jo mašiną su bikiniu ir viską įrašinėjo. Nors Mikaelos vaidmuo buvo parodomas kaip drąsios merginos, tačiau ji vis tiek buvo pernelyg seksualizuojama ir pateikiama vyriškam žvilgsniui (male gaze).

„Indiana Jones“ filmų trilogijoje moteris vaizduojama daugiau kaip gražus atributas negu kaip veikėja. Čia jai visada į pagalbą atkeliauja Indiana Jones, o ši tik turi atrodyti seksualiai. Neišryškėja moterų veikėjų būdas. Tai galima pastebėti ir kituose veiksmo filmuose, pavyzdžiui, „Spider man“ (2002), „Kietas riešutėlis“. Visus juos režisavo vyrai ir visuose dominuoja vyrai veikėjai.

Pagal karikatūristės Alison Bechedel komikse pristatytą konceptą yra vertinamas lyčių reprezentavimas filmuose. Kriterijai yra tokie: 1) Filme rodomos bent dvi moteriškos lyties veikėjos, kurios turi vardus 2) Šios veikėjos privalo turėti pokalbį tarpusavyje 3) Pokalbis turi būti ne apie vyrus. Populiarūs filmai kurie neišlaikė Bechedel testo. Keršytojai (2012), Viešbutis „Didysis Budapeštas“ (2014), Taip gimė žvaigždė (2018), Openheimeris (2023).

Svarbu paminėti, jog dažnai moterys nesijaučia saugiai susitikimuose su scenaristais ar prodiuseriais. 2021 m. atliktame tyrime 94 proc. šioje pramonėje dirbančių moterų pasisakė, kad yra patyrusios seksualinį priekabiavimą ir prievartą. Taip pat prie problemos prisideda jau minėta moterų, kurios užimtų aukštesnes pareigas filmo kūrybineme procese, mažas skaičius. Stereotipiškai ir seksistiskai pateikiama moteris kenkia merginų potencialo vystymuisi. Filmuose ir medijose jaunoms merginoms svarbu matyti pagrindines veikėjas, kurios turi pomėgius, darbus ir pan.

Šaltiniai

Niujorko kino akademija. 2018. Gender inequality in film infographic updated in 2018. https://www.nyfa.edu/film-school-blog/gender-inequality-in-film-infographic-updated-in-2018/

Day E., Hoggard L., Bromwich K. (2015). ‘99% of women working in the film and TV industries have experienced sexism’. https://www.theguardian.com/film/2015/sep/27/sexism-film-industry-stories

Fedorova A. (2023). Stereotypical Women’s Representation in the Film Industry. https://www.byarcadia.org/post/stereotypical-women-s-representation-in-the-film-industry

Elsesser K. (2023). Women Still Underrepresented Behind The Camera Of Box Office Hits, New Report Shows. https://www.forbes.com/sites/kimelsesser/2023/01/04/percent-of-women-behind-the-scenes-of-top-films-declined-in-2022-according-to-new-study

Abbot G. (2021). Sexism in Films and Why It Matters. https://raindance.org/sexism-in-films-and-why-it-matters/

Kauno žinios. 10 šiuolaikinių filmų, kurie neišlaiko Bechdel testo. https://kaunozinios.lt/svarbu/10-siuolaikiniu-filmu-kurie-neislaiko-bechdel-testo_147137.html?fbclid=IwAR21pxQLZSQEtgZdWxgOjGcI9R6pSYdceYDVroZaU1mveDoHzXDGv2mmv9I